2013 High School

//2013 High School

Boys 2013 State Meet Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Boone 69 1 2 16 18 32 70 93 16:27.9 2:12.3 2 Charles City 82 4 11 12 19 36 85 99 16:49.5 1:08.7 3 Decorah 114 15 20 22 26 31 44 69 17:07.9 0:20.9 4 Pella 127 7 25 27 30 38 52 88 17:08.5 0:49.6 5 Algona 148 5 17 35 42 49 67 91 17:08.7 1:22.6 6 Grinnell 166 6 34 37 39 50 54 77 17:14.7 1:08.7 7 Wahlert, Dubuque 184 8 21 33 58 64 82 17:21.4 1:16.0 8 Mount Vernon-Lisbon 195 23 29 40 48 55 79 96 17:27.0 0:37.9 9 Harlan 210 13 24 46 56 71 84 89 17:28.6 1:08.1 10 Center Point-Urbana 212 3 9 41 72 87 95 102 17:20.3 2:11.8 11 Williamsburg 232 10 47 53 59 63 78 94 17:31.9 1:13.7 12 Clear Creek-Amana 244 14 45 51 61 73 97 104 17:36.0 1:05.4 13 Creston 312 28 43 68 83 90 101 103 17:53.6 1:13.1 14 Moc-Floyd Valley 322 57 60 65 66 74 92 98 17:54.9 0:16.8 15 Dallas Center-Grimes 374 62 75 76 80 81 86 100 18:04.6 0:15.5 Individuals PLACE FINISHER TIME 1. Boone 1 Chandler Austin, Sr 15:05.6 2 Albert Meier, Sr 15:53.5 16 Jacob Running Horse, Sr 16:57.8 18 Killian Toro, Jr 17:04.5 32 Jordon Murray, Sr 17:17.9 Total Time = 1:22:19.3 Total Places = 69 2. Charles City 4 Jacob Day, Sr 16:13.0 11 Will Jarvill, Sr 16:43.2 12 Sam Lynch, Sr 16:44.8 19 Jonathan Zander, So 17:04.8 36 Michael McKenzie, Jr 17:21.7 Total Time = 1:24:07.5 Total Places = 82 3. Decorah 15 Isaac Marquardt, Jr 16:56.5 20 Bryce Hosting, So 17:05.2 22 Oran

By | November 4th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Girls 2013 State Meet Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1* Decorah 108 8 21 22 26 31 34 62 15:41.2 0:32.8 2* Moc-Floyd Valley 108 6 9 13 35 45 79 81 15:40.0 1:00.7 3 Assumption-Davenport 126 2 17 28 39 40 68 98 15:38.0 1:25.1 4 Pella 140 1 14 27 46 52 101 103 15:44.2 1:46.9 5* Mount Vernon-Lisbon 169 23 29 30 36 51 63 80 15:57.3 0:39.6 6* Charles City 169 5 10 42 54 58 65 90 15:54.6 1:19.1 7* Humboldt 211 7 20 43 70 71 88 89 16:12.0 1:38.7 8* Vinton-Shellsburg 211 3 16 32 75 85 91 102 16:12.6 2:26.5 9 Spencer 221 12 44 47 57 61 73 100 16:12.9 1:03.7 10 Winterset 227 24 25 37 49 92 104 105 16:19.0 2:01.0 11 Williamsburg 228 19 41 53 56 59 76 82 16:12.6 0:48.6 12 Xavier, Cedar Rapids 254 11 15 48 87 93 94 96 16:33.8 2:25.9 13 Grinnell 261 18 33 64 72 74 78 83 16:27.6 1:29.4 14 Dallas Center-Grimes 262 4 50 55 69 84 86 95 16:23.9 2:16.9 15 Bishop Heelan 308 38 60 66 67 77 97 99 16:38.0 1:10.9 Individuals PLACE FINISHER TIME 1*. Decorah 8 Stef Bjerke, Jr 15:19.8 21 Linnea Kephart, Jr 15:41.8 22 Amanda Taylor, Jr 15:42.5 26 Gara Lonning, Jr 15:49.3 31 Lydia Hayes, Sr 15:52.5 Total Time = 1:18:25.9 Total Places = 108 2*. Moc-Floyd Valley 6 Bethany Dykstra, Sr 15:12.9 9 Kelsey Lang, So 15:23.8 13 Caroline Ascherl, Jr 15:31.7 35 Jaycee Vander Berg, Jr 15:57.8 45 Rebekah Muilenburg, Jr 16:13.6 Total Time = 1:18:19.8 Total Places = 108 3. Assumption-Davenport 2 Joy Ripslinger, Fr 14:38.0 17 Beth Mallon, Sr 15:36.8 28

By | November 4th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

State Qualifying Meet Results Girls

Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pella 56 1 3 11 14 27 31 32 Total Time: 1:20:46.69 Average: 16:09.34 2 Williamsburg Raiders 57 8 9 12 13 15 26 36 Total Time: 1:21:55.93 Average: 16:23.19 3 Grinnell 78 4 5 20 24 25 30 42 Total Time: 1:22:18.85 Average: 16:27.77 4 Oskaloosa 102 2 16 17 33 34 39 43 Total Time: 1:23:03.68 Average: 16:36.74 5 Fairfield 152 6 21 38 41 46 51 56 Total Time: 1:26:06.41 Average: 17:13.29 6 Fort Madison 163 7 22 29 52 53 54 55 Total Time: 1:26:23.77 Average: 17:16.76 7 Nevada 190 10 28 40 49 63 69 70 Total Time: 1:28:11.66 Average: 17:38.34 8 Bondurant-Farrar 229 35 44 45 47 58 65 72 Total Time: 1:29:48.17 Average: 17:57.64 9 Carlisle 237 18 37 57 59 66 68 74 Total Time: 1:30:58.34 Average: 18:11.67 10 Centerville 270 23 48 61 67 71 75 76 Total Time: 1:33:14.09 Average: 18:38.82 11 Knoxville 287 19 50 60 77 81 Total Time: 1:36:52.29 Average: 19:22.46 12 Chariton 356 62 64 73 78 79 80 Total Time: 1:41:20.38 Average: 20:16.08

By | October 25th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

State Qualifying Team Results Boys

Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pella 46 4 8 9 12 13 16 18 Total Time: 1:26:12.50 Average: 17:14.50 2 Grinnell 62 3 7 14 17 21 32 51 Total Time: 1:26:35.72 Average: 17:19.15 3 Williamsburg Raiders 97 5 19 22 25 26 29 42 Total Time: 1:28:19.29 Average: 17:39.86 4 Oskaloosa 103 1 2 23 34 43 47 55 Total Time: 1:27:28.24 Average: 17:29.65 5 Fort Madison 130 6 15 28 33 48 54 56 Total Time: 1:29:33.01 Average: 17:54.61 6 Knoxville 146 11 20 30 40 45 46 49 Total Time: 1:30:16.39 Average: 18:03.28 7 Carlisle 180 24 31 35 38 52 53 63 Total Time: 1:31:34.21 Average: 18:18.85 8 Nevada 201 27 37 39 41 57 59 67 Total Time: 1:32:26.21 Average: 18:29.25 9 Bondurant-Farrar 247 10 50 60 62 65 70 79 Total Time: 1:35:43.61 Average: 19:08.73 10 Fairfield 309 36 64 66 68 75 81 82 Total Time: 1:39:29.50 Average: 19:53.90 11 chariton chargers 354 61 71 72 74 76 77 84 Total Time: 1:43:12.40 Average: 20:38.48 12 Centerville 357 44 69 78 80 86 87 89 Total Time: 1:43:58.46 Average: 20:47.70 13 Keokuk 387 58 73 83 85 88 90 Total Time: 1:46:11.84 Average: 21:14.37

By | October 25th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Girls State Qualifying Meet Individual Results

======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Roorda, Tess Pella 15:06.87 1 2 DeJong, Sienna Oskaloosa 15:19.62 2 3 Phelps, Payton Pella 15:42.74 3 4 Frishmeyer, Sarah Grinnell 15:48.42 4 5 Follette, Christa Grinnell 15:53.66 5 6 Ferrel, Taylor Fairfield 15:58.31 6 7 Kaylee, Alvarez Fort Madison 16:03.73 7 8 Mullnix, Shannon Williamsburg 16:12.51 8 9 Schlabaugh, Carly Williamsburg 16:13.73 9 10 Dewell, Caitlin Nevada 16:16.40 10 11 Swanson, Sydney Pella 16:23.11 11 12 Walters, Kiaya Williamsburg 16:25.53 12 13 Hartman, Belle Williamsburg 16:28.19 13 14 Schnebbe, Nicole Pella 16:32.09 14 15 Zuber, Dana Williamsburg 16:35.97 15 16 Palmer, Tori Oskaloosa 16:36.91 16 17 Roquet, Lesley Oskaloosa 16:39.88 17 18 Gruber, Haley Carlisle 16:46.56 18 19 Hughs, Courtney Knoxville 16:47.90 19 20 Gallo, Olivia Grinnell 16:48.59 20 21 Elmore, Ashlyn Fairfield 16:49.57 21 22 Meierotto, Jordyn Fort Madison 16:49.86 22 23 Schacher, Cassidy Centerville 16:52.19 23 24 Stark, Leslie Grinnell 16:53.16 24 25 Kivett, Baylee Grinnell 16:55.02 25 26 Hollensbe, Julie Williamsburg 16:56.14 26 27 Dux, Emily Pella 17:01.88 27 28 Dittmer, Emily Nevada 17:03.54 28 29 Stickfort, Alysha Fort Madison 17:07.00 29 30 Hirsbrunner, Sereina Grinnell 17:07.62 30 31 Pfitzenmaier, Molly Pella 17:08.32 31 32 Canfield, Katie Pella 17:12.34 32 33 Moorman, Melissa Oskaloosa 17:12.56 33 34 Blythe, Bailey Oskaloosa 17:14.71 34 35 Fulton, Kendra Bondurant-Farrar 17:18.55 35 36 Jensen, Madie Williamsburg 17:19.99 36 37 Vaughan, Abbie Carlisle 17:23.00 37 38 Ferrel, Maggie Fairfield 17:31.79 38 39 Roquet, Kelsey Oskaloosa 17:37.04 39 40 Cassabaum, Elli Nevada 17:41.49 40 41 Andermann, Tracy Fairfield 17:45.81 41 42 Finch, Morgan Grinnell 17:47.77 42 43 Berg, Riley Oskaloosa 17:48.77 43 44 Knuth, Emily Bondurant-Farrar 17:51.76 44 45 Tidman, Abbie Bondurant-Farrar 17:55.17 45 46 Kurtz, Kylie Fairfield 18:00.93

By | October 25th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Boys State Qualifying Meet Individual Results

======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 DeJong, Skylar Oskaloosa 16:23.26 1 2 DeJong, Spencer Oskaloosa 16:31.27 2 3 Doty, Mason Grinnell 16:38.81 3 4 Warner, Ben Pella 16:59.97 4 5 Turner, Cullen Williamsburg 17:01.61 5 6 Guzman, Nick Fort Madison 17:05.60 6 7 McFee, Isaac Grinnell 17:06.14 7 8 Burton, Sawyer Pella 17:10.93 8 9 Sievers, Adam Pella 17:14.52 9 10 Swift, Nick Bondurant-Farrar 17:19.33 10 11 Angove, Jordan Knoxville 17:20.65 11 12 Heschke, Levi Pella 17:21.33 12 13 Houtz, Aaron Pella 17:25.75 13 14 Baumann, Joel Grinnell 17:27.84 14 15 Tallman, Derek Fort Madison 17:30.74 15 16 Dingeman, Travis Pella 17:31.78 16 17 Roderick, Brandon Grinnell 17:34.94 17 18 Bailey, Josh Pella 17:35.25 18 19 Jennings, Warren Williamsburg 17:37.08 19 20 Shearer, Brad Knoxville 17:47.67 20 21 Gilbert, David Grinnell 17:47.99 21 22 Mathahs, Jake Williamsburg 17:50.45 22 23 Boggess, Jared Oskaloosa 17:52.28 23 24 Hammond, Taylor Carlisle 17:53.64 24 25 Greiner, Stetson Williamsburg 17:54.96 25 26 Allison, Trent Williamsburg 17:55.19 26 27 Markey, Lucas Nevada 17:55.80 27 28 Maldonado, Jeremy Fort Madison 17:58.19 28 29 Westfall, Bailey Williamsburg 18:00.83 29 30 Lee, Preston Knoxville 18:02.18 30 31 Orput, J.J. Carlisle 18:05.14 31 32 Staroska, Jacob Grinnell 18:05.53 32 33 Wischmeier, Kaleb Fort Madison 18:07.05 33 34 VanHulzen, Kamron Oskaloosa 18:10.06 34 35 Clark, Robby Carlisle 18:11.96 35 36 Haerr, Nathan Fairfield 18:16.10 36 37 Rix, Evan Nevada 18:19.85 37 38 Sinclair, Luke Carlisle 18:20.31 38 39 Hansen, Zach Nevada 18:20.74 39 40 McNeill, Cade Knoxville 18:21.51 40 41 Ritter, Johordon Nevada 18:28.38 41 42 Zollinger, Josh Williamsburg 18:30.05 42 43 Berg, Colton Oskaloosa 18:31.37 43 44 McCann, Nick Centerville 18:38.98 44 45 Reichert, Ben Knoxville 18:44.38 45 46 Hollingshead, Mitchell Knoxville

By | October 25th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Little Hawkeye Conference High School Girls Varsity Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pella 35 1 3 8 11 12 15 25 15:45 1:44 2 Oskaloosa 59 4 5 13 17 20 31 34 16:10 1:53 3 Dallas Center Grimes 78 6 10 14 22 26 27 32 16:36 1:40 4 Grinnell 79 7 9 16 18 29 33 35 16:38 1:35 5 Newton 100 2 21 23 24 30 36 37 16:44 2:42 6 Norwalk 196 28 38 40 44 46 47 48 18:37 2:06 7 Knoxville 204 19 39 43 51 52 19:39 5:29 8 Pella Christian 227 41 42 45 49 50 19:39 1:59 Individuals PLACE FINISHER TIME 1. Pella 1 Kelcey Blommers, 1 14:47 3 Tess Roorda, 1 14:49 8 Payton Phelps, 1 16:07 11 Sydney Swanson, 4 16:29 12 Nicole Schebbe, 1 16:31 15 Emily Dux, 2 16:33 25 Abby Fyfe, 4 17:12 Total Time = 1:18:43 Total Places = 35 2. Oskaloosa 4 Bailey Blythe, 2 15:10 5 Sienna DeJong, 1 15:27 13 Tori Palmer, 2 16:31 17 Lesley Roquet, 4 16:39 20 Melissa Moorman, 1 17:03 31 Kelsey Roquet, 4 17:31 34 Riley Berg, 4 17:43 Total Time = 1:20:50 Total Places = 59 3. Dallas Center Grimes 6 Madison Waymire, 4 15:37 10 Sydnee Hendricks, 4 16:27 14 Emma Bravard, 4 16:32 22 Kirsten Lundy, 3 17:05 26 Jessica Pugh, 2 17:16 27 Brooke Jacobsen, 3 17:24 32 Jaymie Block, 3 17:32 Total Time = 1:22:57 Total Places = 78 4. Grinnell 7 Sarah Frischmeyer, 3 15:54 9 Christa Follette, 3 16:20 16 Leslie Stark, 1 16:37 18 Baylee Kivett, 2 16:49 29 Olivia Gallo, 3 17:29 33 Morgan Finch, 3 17:36 35 Sereina Hirsbrunner, 4 17:43 Total Time =

By | October 14th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Little Hawkeye Conference High School Boys Varsity Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pella 32 3 4 6 9 10 11 17 17:02 0:37 2 Grinnell 62 1 8 12 16 25 29 34 17:22 1:49 3 Dallas Center Grimes 104 18 20 21 22 23 27 31 17:58 0:18 4 Newton 110 5 7 30 33 35 40 44 18:02 1:59 5 Oskaloosa 123 2 24 28 32 37 45 18:09 2:33 6 Knoxville 134 15 19 26 36 38 39 41 18:23 1:28 7 Norwalk 158 13 14 42 43 46 47 48 18:51 2:40 Incomplete Teams: Pella Christian Individuals PLACE FINISHER TIME 1. Pella 3 Ben Warner, 3 16:43 4 Jordan Pingel, 4 16:49 6 Adam Sievers, 2 16:58 9 Sawyer Burton, 3 17:18 10 Josh Bailey, 3 17:20 11 Levi Heschke, 4 17:21 17 Aaron Houtz, 4 17:45 Total Time = 1:25:08 Total Places = 32 2. Grinnell 1 Mason Doty, 4 16:23 8 Isaac McFee, 4 17:06 12 Joel Baumann, 4 17:24 16 Brandon Roderick, 4 17:44 25 David Gilbert, 1 18:12 29 Jacob Staroska, 2 18:23 34 Kyle Hintz, 4 18:51 Total Time = 1:26:49 Total Places = 62 3. Dallas Center Grimes 18 Chad Connelly, 4 17:45 20 Carsen Kurth, 1 17:59 21 Colin Martin, 3 18:00 22 Nick Smith, 2 18:02 23 Jared Brevard, 1 18:02 27 Jacob Cline, 1 18:18 31 Blake Schaben, 2 18:27 Total Time = 1:29:48 Total Places = 104 4. Newton 5 Jacob Thomas, 3 16:57 7 Christian Laube, 3 17:03 30 Chase Dykstra, 2 18:24 33 Justin Simms, 3 18:48 35 Justin Fischer, 1 18:55 40 Grant Osborn, 3 19:14 44 Jacob Arrowood, 3 19:57 Total Time = 1:30:07 Total Places = 110 5.

By | October 14th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Little Hawkeye Conference High School Boys JV Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pella 18 1 2 4 5 6 8 9 18:09 0:40 2 Dallas Center Grimes 43 3 7 10 11 12 14 16 18:34 0:48 3* Grinnell 113 17 19 24 25 28 31 36 19:39 0:44 4* Oskaloosa 113 15 20 21 22 35 38 40 19:42 1:42 5 Knoxville 114 13 18 26 27 30 32 34 19:38 1:22 6 Norwalk 161 23 29 33 37 39 41 42 20:30 1:40 7 Pella Christian 225 43 44 45 46 47 48 22:45 1:59 Incomplete Teams: Newton Individuals PLACE FINISHER TIME 1. Pella 1 Travis Dingeman, 3 17:46 2 Nick Bernhagen, 1 17:59 4 David Schemm, 3 18:15 5 Jacob Von Bank, 4 18:20 6 Tanner Phelps, 4 18:25 8 Joshua Van Dusseldorp, 1 18:32 9 Tom Palmer, 4 18:33 Total Time = 1:30:45 Total Places = 18 2. Dallas Center Grimes 3 Austin Goode, 4 18:02 7 Ross Miller, 3 18:28 10 Jared Pugh, 4 18:43 11 Jackson Rude, 2 18:43 12 Nick Drucker, 4 18:50 14 Collin Quass, 3 18:56 16 Josh Paulson, 2 19:10 Total Time = 1:32:46 Total Places = 43 3*. Grinnell 17 Davis Badger, 1 19:13 19 Lucas Chamberland, 1 19:25 24 Kyle Cogley, 3 19:48 25 Devin Smith, 1 19:48 28 Josiah O'Polka, 4 19:57 31 Grant Cirks, 4 20:17 36 Josiah Smith, 1 20:44 Total Time = 1:38:11 Total Places = 113 4*. Oskaloosa 15 David Anderson, 3 19:01 20 Brady DeJong, 2 19:34 21 Willis Knox, 1 19:35 22 Brett Ewing, 4 19:37 35 Logan Ashman, 4 20:42 38 Grant Hladik, 1 21:18 40 Spencer Nelson, 1 21:28 Total Time = 1:38:29 Total Places =

By | October 14th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments

Little Hawkeye Conference High School Girls JV Results

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD 1 Pella 24 1 2 3 5 13 14 18 17:19 1:15 2 Grinnell 46 4 6 10 11 15 20 22 17:48 0:47 3 Dallas Center Grimes 60 7 8 12 16 17 21 23 17:59 0:23 4 Newton 120 9 25 26 29 31 20:06 5:16 5 Oskaloosa 128 19 24 27 28 30 19:39 2:16 Incomplete Teams: Norwalk, Pella Christian Individuals PLACE FINISHER TIME 1. Pella 1 Sally Ropes, 3 16:48 2 Katie Canfield, 3 16:59 3 Mackensie Gustafson, 3 17:11 5 Laura Kleven, 3 17:33 13 Kiara Schnoebelen, 1 18:02 14 Taryn Ernst, 3 18:03 18 Grace Fisher, 1 18:11 Total Time = 1:26:33 Total Places = 24 2. Grinnell 4 Emmaleah Veldboom, 3 17:20 6 Cassie Carnes, 3 17:41 10 Catherine Cogley, 1 17:54 11 Ashley Peak, 1 17:59 15 Kate Wiley, 2 18:06 20 Whitney Grubb, 2 18:22 22 Lilly Hamilton, 3 18:27 Total Time = 1:29:00 Total Places = 46 3. Dallas Center Grimes 7 Maci Masching, 2 17:47 8 Kim Buck, 3 17:48 12 Shelby Freestone, 1 18:00 16 Molly Claman, 4 18:09 17 Olivia Weaver, 3 18:09 21 Catie Kruse, 4 18:26 23 Kallie McMurphy, 2 18:52 Total Time = 1:29:53 Total Places = 60 4. Newton 9 Michaella Cope, 1 17:52 25 Marisa Modlin, 3 19:31 26 Sara Cook, 2 19:40 29 Halie Doland, 4 20:17 31 Serena Halferty, 2 23:07 Total Time = 1:40:27 Total Places = 120 5. Oskaloosa 19 Brey Hill, 2 18:19 24 Kamryn Beers, 1 19:19 27 Kenzie Gunter, 4 19:50 28 Cheynne Glandon, 4 20:11 30 Dana Barlow, 1 20:34 Total Time = 1:38:13 Total Places = 128 TEAM PLACE

By | October 14th, 2013|2013 High School, High School, High School Results|0 Comments